Ana sayfa Instagram Instagram, Sosyal Medya Rakiplerini Ezdi Geçti!

Instagram, Sosyal Medya Rakiplerini Ezdi Geçti!

91
Instagram, Sosyal Medya Rakiplerini Ezdi Geçti!

Facebook’un çıktığı ilk zamanlarda, kimse içinden çıkmazdı. Ancak devir değişti ve şimdi de Facebook’un bünyesinde bulunan “Instagram” en çok kullanılan uygulama oldu.

Snapchat en mühim kullanıcı kitlelerinden birini meydana getiren gençleri yitiriyor olabilir. Araştırma firması Piper Jaffray’in yaptığı bir ankete göre, Instagram bundan sonra gençler arasında en çok sarfedilen sosyal medya platformu konumunda.

Yeni veriler, Facebook’un sahibi bulunduğu fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın giderek Snapchat karşısında daha çok kullanıcı kazandığını gösteriyor. Gençlerin yüzde 85’i Instagram’ı ayda en az bir kez kullandığını söylerken, bu oranın Snapchat amacıyla yüzde 84 bulunduğu görülüyor.

Veriler, firmanın Taking Stock With Teens isimli anket sonuçlarına dayanıyor. Sonuçlar, Instagram’ın ilk kez Snapchat’i kıl payı geride bırakarak önderliği aldığını gösteriyor. Gençler yönünden kullanım civarlarına bakıldığında her iki platformun da istikrarlı bir biçimde üst sıralarda yer aldığı görülse de Snapchat’in 2016 ilkbaharından bu yana az bir farkla daha tanınmış bulunduğu söylenebilir.

Instagram, Sosyal Medya Rakiplerini Ezdi Geçti!

Snapchat amacıyla anket bilgilerinin hepsi kötü sayılmaz. İlgiç bir şekilde, aynı raporda Snapchat’in gençler arasında beğenilirlik yönünden en üst sırada bulunduğu göze çarpıyor. Raporda gençlerin yüzde 46’sının en çok tercih edilen platformları olarak Snapchat’i söylediği görülürken, Instagram amacıyla bu oranın yüzde 32’de kaldığı görülüyor.

Şu sıralar platforma getirdiği yeni tasarımın beğenilmemesi nedeniyle esasen kullanıcı kayıbı problemleri ile boğuşan Snapchat’in, gençler arasında tüketiminin azalması firma amacıyla kaygı verici bir işaret. Eğer Snapchat en mühim kitlelerinden birisini yani gençleri yitiriyorsa, bu hal firmanın büyük bir vuruş yemesi manasına gelebilir ve firmaya ciddi zararlar verebilir.

Snapchat’teki kötü gidişatın yanı sıra Facebook amacıyla de hal pek iç açıcı sayılmaz. Gençler arasında Instagram’ın daha tanınmış bulunduğu şu dönemlerde, Facebook süregelen bir şekilde popülaritesini yitirmiş halda. Gençlerin yalnızca yüzde 36’sı Facebook’u ayda en az bir kez kullandığını söylerken, gençlerin yalnızca yüzde 5’i en çok tercih edilen platformlarının Facebook bulunduğunu söylemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here