Ana sayfa Blog Normal Klavye ile Oyuncu Klavyesi Arasındaki Fark Nedir?

Normal Klavye ile Oyuncu Klavyesi Arasındaki Fark Nedir?

1854
Normal Klavye ile Oyuncu Klavyesi Arasındaki Fark Nedir?

Normal 50 TL’ye veya daha ucuza aldığımız klavye ile Pro denilen oyuncu klavyeleri arasındaki fark nedir? İşte bizde sizler için iki klavyenin arasındaki farkı araştırdık ve bu mesafenin nedenini sorguluyoruz.

Toplum olarak daha ucuz olan ve aynı fonksiyonu görebilen bir ürün amacıyla ‘Ona o para verilir mi?’ sorusunu hep sorarız. Bu klişeden kuşkusuz gün içersinde sıksık kullandığımız klavyeler de nasibini alıyor. Gerçekten de bu bariz fiyat farkına değiyor mu?

İşin kozmetik kısmına birazdan geçeceğiz. Eğer e-spor düzeyinde ‘profesyonel’ bir oyuncuysanız bu tip ‘gaming’ klavyeleri kullanmak sizin amacıyla bir opsiyon değil; zorunluluk.

Normal Klavye ile Oyuncu Klavyesi Arasındaki Fark Nedir?

PAHALI OLAN KLAVYELER BİZE NELER SAĞLIYOR?

Ghosting bozukluğu yaşamazsınız: Aynı anda aniden çok tuşa bastığınızda, klavye bir süreliğine sinyal gönderemez olabiliyor. Oyuncu klavyelerinde bunu engel olan mekanizmalar mevcuttur.

Gecikme bozukluğu ortadan kalkar: Her ne kadar evde tek oyunculu oyunlar oynarken gecikme vakasını hisssedemiyor olsanız da profesyonel müsabakalarda bu çok çok ciddi bir sorun.

Tuşların hasassiyetler diğerlerine göre daha iyi: Bildiğiniz üzere mekanik klavyelerde Red/Brown gibi nesneler görürsünüz. Ve bu da sizin klavyeye ne kadar baskı programınız gerektiğine işaret etmektedir. Bu imkana bağlı olarak kendinizi klavye ile optimize edebilmenizi sağlar.

Normal Klavye ile Oyuncu Klavyesi Arasındaki Fark Nedir?

İşin kozmetik kısmından hepiniz esasen haberdarsınız. RGB aydınlatmalar hayatımıza girdiğinden beri bilhassa Razer’ın bu işin ‘mükemmelliğini’ abartması fiyatlarda da acayip bir çıkışa namacıyla oldu. Tek bir tuşun dahi zibilyon değişik tonda aydınlatması bile fiyata tesir ediyor.

Özetle oyun oynamayı çok öneme alan biriyseniz, oyuncu klavyesi gerekiyor. Fakat illa Razer gibi pahalı modellere yönelmeniz gerekmez. Genellikle ucuz yollu ve kozmetik olarak da güzel görünen modellere yönelmek isteyenler amacıyla şahsi bir tavsiye olarak GamePower markasını önerebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here