Ana sayfa Blog 29 Ekim Cumhuriyet Bayram’mız Kutlu Olsun!

29 Ekim Cumhuriyet Bayram’mız Kutlu Olsun!

615
29 Ekim Cumhuriyet Bayram'mız Kutlu Olsun!

“Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” – Gazi Mustafa Kemal Atatürk –

Cumhuriyetimizin 95. senesinde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu vatanımız amacıyla gözünü kırpmadan canından vazgeçen aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, bütün Türkiye’nin, Klavyesiz.com ekibi olarak Cumhuriyet Bayramı’nı en samimi dileklerimizle kutluyoruz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın önemi

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet idaresi ilan etmesi anısına her sene 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

1925 senesinde çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devletinin bayramı ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu senesi kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verilen 10 . Yıl Nutku’nda , bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here